Šiandien Toyota vardą žino kone kiekvienas suaugęs žmogus. Jau po keliolikos metų pirmąjam Toyota automobiliui sukaks šimtas metų, korporacija sėkmingai veda pasaulį į priekį hibridinių automobilių srityje, o tuo pačiu Lexus padalinys neatsilieka ir premium klasės automobilių gamyboje. Tūkstančiai nišinių verslų įvairiose šalyse gyvuoja vien dėl to, jog egizstuoja Toyota – tai ir specializuoti servisai, ir Toyota automobilių supirkimas dalims, ir, galų gale, įgaliotieji atstovai daugiau negu šimte pasaulio valstybių.
Tačiau nieko neatsitiko savaime. Kruopštus inžinierių bei vadovų planavimas, darbuotojų profesionalumas ir požiūris į verslą atvedė kompaniją ten, kur ji yra dabar. O įmonės valdymo ir apskritai veikimo struktūra tapo pavyzdžių daugeliui dabartinių modernių įmonių, kad ir kokioje srityje jos vykdytų veiklą.
Toyota šaknys glūdi Japonijoje, audimo ir siuvimo mašinų įmonėje. Pastarosios savininko sūnus, Toyoda Kiichiro, ilgus vaikystės metus mokęsis iš tėvo, 1933 metais pradėjo automobilių gamybą. Tiesa, ir dar iki tol jam teko keliauti po Europą bei Jungtines Amerikos Valstijas bei gilinti savo žinias apie automobilių pramonę. Iš pradžių sukurtas variklis, pagaminti bandomieji automobiliai, ir galų gale, 1936 metais, pirmasis keleivinis automobilis Toyota Model AA išriedėjo į Japonijos gatves.
Antrojo pasaulinio karo metais gamykla buvo stipriai orientuota į karinių sunkvežimių gamybą, po karo sekė gana ilgi recesijos metai ir tik maždaug septintąjame dešimtmetyje Toyota pradėjo sparčiai augti ir plėstis po pasaulį.
Ko gero didžiausia įmonės paslaptis – tai verslo filosofija, dabar žinoma Lean vardu ir gimusi būtent Toyota kompanijoje. Nuolatinis bet kokių vertės nenešančių veiklų bei nuostolių šalinimas bei nenutrūkstantis tobulėjimas – du paprasti dalykai, integruoti tiek į smulkiausius gamybos procesus, tiek į aukščiausio lygio valdymo organų veiklą leido Toyotai sparčiai judėti į priekį. Įmonės vadovai greitai suprato, jog kokybės užtikrinimas kiekvienoje grandyje leidžia gerokai sumažinti vėliau sekančius nuostolius viską taisant ar darant iš naujo. O tai tuo pačiu vedė Toyota į priekį ir kaip vienų patikimiausių automobilių gamintojų.
Pagrindinis įmonės veiklos principas – bet kokių nuostolingų veiklų mažinimas visur kur tik įmanoma tapo pavyzdžiu daugeliui pasaulio įmonių. Lean filosofija vis dar diegiama didžiausiose ir stipriausiose pasaulio įmonėse, o Toyota vardas šioje vietoje minimas dažniau negu įmanomą.
Dabar Toyota turi gamyklų keliuose žemynuose, gamina kelias dešimtis skirtingų modelių, per metus parduoda apie dešimt milijonų automobilių visame pasaulyje. Populiariausias ir žinomiausias Toyota modelis – Corolla – jau gaminamas daugiau negu penkiasdešimt metų.
Labai sėkmingai Toyota įžengė ir į hibridinių automobilių rinką. Jau legenda tapęs Toyota Prius iš pradžių labai išpopuliarėjo Jungtinėse Valstijoje, jo buvo parduodama net ketvirtis milijono per metus. Supratę hibridų poreikį, Toyota vadovai ir toliau laikosi šios plėtros krypties – hibridinių variklių galima rasti beveik kiekviename Toyota gaminamame modelyje. Ir nors pasaulis vis dažniau kalba apie elektromobilus ar vandeniliu varomus automobilis, Toyota vizija išlieka aiški – kol kas rinkai tiekti pačius geriausius hibridus.