«

»

Lap 19

Kuro kainos

Šiuo metu Lietuvoje esančias kuro kainas galite matyti lentelėje žemiau. Čia nurodytas skirtingų kuro rūšių kainos Lietuvos degalinėse, nurodyta būtent ta degalinė, kur kuras pigiausias.

Kuro kainos Lietuvoje šiuo metu

Dažniausiai pigiausiai kurą pardavinėja mažieji degalinių tinklai, ar net pavienės degalinės. Pigiausiai užsipilti benzino, dyzelio ar dujų galima tikėtis Sauridos ar Jozitos degalinėse. Tiesa, šių degalinių Lietuvoje tikrai nedaug, dažniausiai jų klienti būna gana pastovūs, reikalui esant vis sugrįžtantys.

Ne paslaptis, kad kuro kainos priklauso nuo naftos kainų pasaulinėse biržose. Tos kainos labai svyruoja kiekvieną dieną, be to, ir naftos rūšių yra ne viena. Naftos apdirbimo procesas taip pat užtrunka. Gali būti kad perdirbėjai, naftą paverčiantys benzinu bei dyzeliu, žaliavinės naftos pirko visai kitomis kainomis, nei tuomet, kai tenka jau parduoti produktus. Tad kuro ir naftos kainų priklausomybė svyruoja.

Verta pažymėti ir tai, jog kuro kaina turi daug dedamųjų – mokesčiai, ypač akcizas, degalinių tinklo su darbuotojais išlaikymas, naftos perdirbimo kaštai, galiausiai perdirbėjų ir jau degalinių savininkų pelnai. Tad naftos kainos dedamoji – ne tokia ir žymi. Dėl to ir kuro kainos svyruojant naftos kainoms svyruoja gerokai mažiau.

Tačiau turbūt visi vairuotojai pastebi tendenciją – naftos kainoms nukritus, degalinėse kuras pinga lėtai, o štai naftai brangstant, degalinėse jau kitą dieną galima tikėtis pakilusių ir benzino bei dyzelio kainų. Tai yra komercija, nieko nepadarysi, matyt konkurencija tarp degalinių dar ne tokia didelė, kad kuro pardavėjams tektų labai spaustis. Važiuoti reikia, degalus vistiek pirksime, tad degalinės gali sau leisti taip žaisti.

Kodėl skiriasi kuro kainos Lietuvos degalinėse? Pradžiai dera pasakyti, jog Lietuvoje yra vienintelis naftos perdirbėjas ir didmeninis kuro prekeivis – tai Orlen Lietuva. Dauguma, jei ne visos, Lietuvos degalinių perka kurą būtent iš čia ir jau po to pardavinėja eiliniams vartotojams. Didmenines degalų kainas Lietuvoje galite matyti Orlen Lietuva tinklalapyje, paspaudę šią nuorodą.

Ko gero skirtingi degalinių tinklai turi atskirus susitarimus su Orlen Lietuva dėl kuro kainų, tačiau galima daryti prielaidą, jog kainos visiems yra gana panašios. Tad kodėl gi jos išsiskiria jau pervežus benziną ar dyzeliną į skirtingas degalines?

O tai jau atskirų degalinių tinklų kainų politikos dalis. Mažieji tinklai leidžia sau prekiauti mažesniais antkainiais, taip sumažindami galutinę kainą vartotojui. Daug lemia ir degalinės personalas – jo išlaikymas tikrai brangus, tad nieko keisto, jog savitarnos degalinėse kuro galima užsipilti gerokai pigiau nei to paties tinklo ne savitarnos degalinėse.

Kaip sutaupyti?

Sutaupyti pilantis kurą galima dvejopai – pirma, ieškant pigiausių degalinių, o antra – naudojantis nuolaidų kortelėmis. Nuolaidų korteles turi turbūt visi degalinių tinklai. Nors jos kažkiek ir kainuoja, dažniausiai atsiperka užsipylus pilną baką degalų vos kartą ar du. Tie du, tris ar penki centai nuolaidos litrui kuro atrodo juokingai, tačiau užsipylus kokių 50 litrų, susidaro apie poros eurų nuolaidą – o tai ne taip jau mažai. Taigi, nuolaidų korteles turėti tikrai verta, ypač tų degalinių tinklų, pas kuriuos dažniausiai užsukate.

Kaip taisyklė, pigesnis kuras būna savitarnos degalinėse. Nors pirmą kartą čia užsukti vis nedrąsu, atrodo painiai ir galvojate, jog nesugebėsit susidoroti su šiuolaikine techniką, tačiau nereikia panikuoti. Viskas išties labai paprasta, yra aiškios instrukcijos, ir vieną kartą užsipylus kuro savitarnos degalinėse, kitus kartus jau nematysit problemų. O kainos čia dažniausiai nors šiek mažesnės.