«

»

Lap 08

Automobilio pirkimas užsienyje – ar verta

Automobilių pirkimas VokietijojeLietuviai, kaip tauta, patenkanti į trečią dešimtuką pasaulio šalių pagal daugiausiai turimų automobilių tūkstančiui gyventojų, apie automobilius nusimano tikrai nemažai. Na – kartais bent jau galvoja, kad nusimano. Automobilių rinka Lietuvoje tikrai aktyvi, ypač naudotų automobilių. Nauji automobiliai, nors kasmet vis labiau populiarėja, Lietuvoje perkami dar tikrai retokai. Eilinis lietuvis dažniausiai ieško naudoto, maždaug dešimties metų senumo automobilio. Ne paslaptis, jog dažnas stengiasi dairytis ką tik užsienio – Vokietijos, Prancūzijos ar Italijos parvaryto automobilio. Vis dažniau perkami ir iš Jungtinių Amerikos Valstijų atplukdyti automobiliai. Kodėl taip vengiame Lietuvoje naudotų automobilių ir bandome tikėti užsieniu? Priežasčių yra įvairių.

Dažniausiai galvojama, jog užsienyje naudoti automobiliai turėjo kur kas geriau juos prižiūrinčius savininkus. Paprastai tai turi pagrindo – dauguma vokiečių tikrai tvarkingesni automobilių naudotojai, laiku keičiantys tepalus bei remontuojantys gedimus vos jiems pasirodžius, nelaukiant kol automobilis nebevažiuos. Kita priežastis, kodėl automobiliai mėgstami iš tos pačios Vokietijos ar kitų vakarų šalių – tai gerokai mažesni koroziniai kėbulo bei kitų dalių pažeidimai. Ten, kur nėra žiemų, nenaudojami keliams barstyti ir druskų mišiniai, kurie stipriai skatina automobilių koroziją. Tad nieko keisto, jog automobilių pirkimas Vokietijoje toks populiarus tarp lietuvių. Tiesa, dažniausiai perkami perpardavinėtojų iš Vokietijos atvežti ar sava eiga atvaryti automobiliai, patys pirkėjai vis dar retai ryžtasi kelionei į užsienį pirkti automobilio.

Dažniausiai į Lietuvą atvežami 5-10 metų senumo automobiliai, kurie yra paklausiausi mūsų rinkoje. Vieni perpardavinėtojai patys išsirenka modelius, juos perka, parveža ir pardavinėja jau Lietuvoje. Tačiau vis daugiau atsiranda ir asmenų ar įmonių, siūlančių tarpininkauti išsirenkant ir perkant konkretų automobilį iš Vokietijos, Italijos ar kitų Europos šalių. Tokiu atveju pirkėjas gali kur kas geriau įvertinti automobilio kokybę, nebijoti jau perpardavinėtojų paslėptų techninių gedimų bei kur kas mažiau abejoti nurodyta automobilio rida, kuri vis dar yra gana svarbus faktorius perkant automobilį daugeliui lietuvių. Vis labiau populiarėja ir automobiliai iš JAV, kuriuos vėl gi paprasčiausia atsisiųsti su tarpininkų pagalba. Šiame žemyne sau automobilio ieško daugiau tie, kurie nori retesnių modelių. Kita priežastis – JAV galima tikrai nebrangiai gauti daužtų automobilių, kuriuos susiremontavus galima tikrai pigiai įsigyti apynaujį automobilį.

Tie, kurie kritikuoja naudotų automobilių pirkimą iš užsienio, kaip dažniausią priežastį įvardija neaiškią automobilio būklę. Tame tiesos yra – patyrę ir nesąžiningi perpardavinėtojai puikiai moka paslėpti ir visai rimtus automobilių defektus, atsukti automobilio ridą bei įsiūlyti pirkėjui toli gražu ne geriausios būklės automobilį. Perkant daužtus automobilius iš JAV vėlgi reikia rimtai įvertinti riziką, jog remontas kainuos labai brangiai arba iki geros būklės ir aukšto saugumo automobilio suremontuoti iš viso nepavyks. Nuomonių yra įvairių, nieko keisto, kad sėkmingai klesti ir vidaus automobilių rinka, parduodami iš Europos parvežti automobiliai, perka žmonės Europoje ir patys, o nebijantys remontų – netgi plukdosi automobilius iš JAV. Kiekvienas renkasi pagal save, svarbu gerai įvertinti galimas rizikas bei turimą biudžetą.